Akcja informacyjno-edukacyjna ŚWIEĆ PRZYKŁADEM
W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji już po raz kolejny realizuje działania informacyjno-edukacyjne pn. Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków przypadający 1 października.
Celem akcji jest zachęcanie niechronionych uczestników ruchu drogowego, przede wszystkim pieszych, do korzystania z elementów odblaskowych.
Przypomnijmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku (przepisu nie stosuje się w strefie zamieszkania).
Przestrzegajmy tego obowiązku. A nawet więcej: nośmy elementy odblaskowe zarówno na obszarze niezabudowanym jak i zabudowanym. Dla własnego bezpieczeństwa nośmy je o zmroku, w nocy i w dzień.
O tym właśnie ma przypominać wszystkim uczestnikom ruchu drogowego Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków.
Noszenie odblasków ma szczególne znaczenie jesienią i zimą. Wcześnie zapadający zmrok, ciemne poranki, zła widoczność w ciągu dnia, sprawiają, że kierującym trudniej jest dostrzec pieszego. Widząc z daleka święcący punkt mają więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie pieszego.
Pamiętajmy, że materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Zatem prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
Nośmy odblaski!
Dopilnujmy, aby stosowali je także nasi bliscy – zwłaszcza dzieci i seniorzy.
źródła: prawo drogowe BRD KGP