Wczytuję dane...

Świeć przykładem! Bądź widoczny! Noś odblaski!

Podążając za CKinfo.pl:

   Zima już na dobre zadomowiła się w naszym krajobrazie. Coraz krótsze dni i szybko zapadający zmrok sprawiają, że widoczność na drodze może być ograniczona. W takich sytuacjach często dochodzi do rozmaitych wypadków, szczególnie z udziałem pieszych.

   Przypominamy, że piesi poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym zobowiązani są używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl, czy wózek. Mimo, że przepisy nie nakazują używania odblasków w terenie zabudowanym, zachęcamy do ich noszenia, gdyż znacząco poprawiają widoczność i wpływają na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

   Pieszy poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z odległości tylko kilku metrów. W przypadku używania odblasków ta odległość może wzrosnąć kilkukrotnie, nawet do 200 metrów. Używanie odblasków jest niezwykle istotnie nie tylko, gdy jest ciemno, czyli rano i wieczorem, ale również podczas opadów deszczu. Ważne jest ich umieszczenie na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców. Wtedy odblaski będą dobrze widoczne dla kierowców.

Pamiętajmy, że taka mała rzecz może uchronić nas przed nieszczęśliwym zdarzeniem, a nawet uratować nam życie! Zachęcamy do noszenia odblasków! Bądźmy odpowiedzialni, świećmy przykładem!